Logo Pic
arcanum admin 2025. április 10.

23 éve, ezen a napon hunyt el Hofi Géza

Hofi (Hoffmann) Géza 1936. június 2-án született Hofi Géza. Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas, valamint Karinthy-gyűrűs magyar humorista, előadóművész, színművész, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, a magyar kabaré történetének egyik leghíresebb és legtöbbet emlegetett alakja.

nepszavasajtofotok_1983_12-3-1657662624_pages796-796.jpg

                                                                        Népszava Sajtófotók-1983

Hihetetlen népszerűségére jellemző, hogy az Arcanum Újságokban 16 277 található. 1977-ben a Kritika című folyóirat készített vele egy hosszabb interjút. Ekkor már nyolc éve a volt a Mikroszkóp Színpad szerződtetett művésze.

Érdemes a hosszú interjút is végigolvasni, ebből most ezt a részt emeljük ki: „MOLNÁR GÁL PÉTER: Sok mindent tudunk az életedről, amit már elmeséltél a Kabaréban is. Meséld most el elölről. Honnan jöttél? HOFI GÉZA: Kőbánya, téglagyár.

tukor_1979_07-09_pages1-1.jpg

                                                                          Tükör-1979

A tőszomszédságában van a dohánybeváltó. A szüleim, illetve csak apám, a dohánybeváltóban dolgozott, és ott kaptunk szolgálati lakást. Vakációban beálltam a téglagyárba kocsitolónak. A munkakönyvem így kezdődik: iskolai végzettsége érettségi. Utána azt mondja: téglagyár, kocsitoló, azután tovább: Kőbányai Porcelángyár, porcelánfestő, aztán: debreceni Csokonai Színház, színész.

Ez a sorrend. Dolgozgattunk. Először csak a vakációban, mert akkor a munkásosztály helyzete igen nehéz volt M. G. P.: Mi az, hogy akkor? Mikor érettségiztél? HOFI: ötvenötben. Nehéz idők voltak. A Széchenyi gimnáziumban érettségiztem. Aztán téglagyár, porcelángyár. – Ez egy érdekes dolog ám, hogy nem volt baj, ha rosszabb volt a meló, meg kevesebb volt a pénz, csak együtt legyen a banda. Én is maradtam, ez volt a természetes. Ez Kőbányán ma is megtalálható felfogás.

Mintha egy nagy falu lenne. Szóval, aki ott lakik, nem megy öt-hat megállóval beljebb, hanem ott dolgozik... Otthon felveszi a munkaruhát, és gyerünk be a melóba. Beáll, munka után haza. Otthon fürdik. Pedig – akkor még nem annyira, de most már – olyan csodás zuhanyozó, csempe, minden van... Mégis ez a mindennapi látvány: reggel hat óra előtt megjelenik a korongos jelmez, amit nem hordhat más, csak a korongos, és látni lehet az utcán, hogy ez korongos, ez mázoló, ez segédmunkás...ez meg itt valami vezető, mert szépen nyakkendő... köpeny...” „Azt hiszem, modortalanság, de a legnagyobb meglepetés Hofi Géza halála körül számomra a kora volt. Hatvanöt? Csak hatvanöt? A meglepetésben nyilván benne van az ő testi adottsága, hogy harmincévesen is ötvennek látszott, de benne van a letűnt világ is. 

 

Az, hogy Hofi Latinovits Zoltánnal játszott együtt Debrecenben, és Latinovits ma már éppúgy történelem, ahogy történelem az a kor is, amely megteremtette Hofi Gézát, a korszakos jelentőségű humoristát. A 168 óra 2019-ben így írt Hofiról „A nép hangja Hofi Géza, a proli, a bohóc és a filozófus. Az egész ország röhögött a poénjain.

Ha az emberek meg akarták tudni, mi történik valójában itthon és a világban, azt mondták: hallgassuk meg Hofit! Ő a rendszerváltás után is ugyanaz maradt, mint előtte: a kőbányai melós, aki a hatalomból is paródiát csinál. Bohóc volt, és radikálisan szókimondó filozófus, aki már a kilencvenes évek elején megjósolta: az újraéledő Horthy-kultusz és az önmagát istennek képzelővezér jelentheti az országnak a legnagyobb veszélyt. Félelmetesen aktuális ma is. Hofi Gézát újra meg újra felfedezi az utókor.

 

kepernyokep_2025-04-10_125108.png                                                                           MTA-Kritika-1977

Tavaly jelent meg a Hofi megmondja című kötet, amely a legjobb idézeteinek gyűjteménye. A Hungarotonnál kiadott lemezeiből készült el a Best of Hofi válogatás, és nem rég került a könyvesboltokba Hofi naplója, amelyből az is kiderül: a komikus remek karikaturista is lehetett volna.”Hofi Géza egy jelenség volt.

2001. május 27-én került sor az Élelem bére 1500. előadására, októberben pedig elnyerte a Pro Cultura Urbis Közalapítványi díjat, amit 2002. január 17-én vett át Schiffer János főpolgármester-helyettestől a Madách Kamarában rendezett ünnepélyen. 2002 februárjában tért vissza a színpadra, ahol még két hónapot játszott. 2002. március 3-ai előadását rögzítette a Hungaroton, ez Napsugaras jó éjszakát címmel látott napvilágot a művész halála után. 2002. április 7-én volt utolsó fellépése a Madách Kamara Színházban. 2002. április 10-én hajnalban érte a halál álmában. Síremléke a Farkasréti temetőben található.

 

Haláláról ezt írta a Népszabadság: „Várható volt. Mégis bekövetkezett. A közönség előtt volt beteg. Szinte a publikum is részt vett szívműtétjén. Tudott szanatóriumi napjairól. Ismerte névről orvosait, ápolónőit. Ő maga közölte úgyszólván estéről estére vérnyomását, EKG-eredményét, állampolgári-magánemberi közérzetét. Közügynek érezte ki-ki hogylétét. Hofi Géza ugyanis egyszemélyes agóra volt. Kőbányai fórum. Proli-nyílt tér. A nép hangja. A város humora. Az ország haragja. Egyénien tudta megfogalmazni a közfelháborodást.

Többfrontosan nevettetett, nemcsak népfrontosan. Körkörösen undorodott az ügyesektől, a síkosoktól, közjogi zsebesektől, időzített bátraktól, kurzushősöktől. Utolsó műsorát a kis Madáchban esténként megújította. Minden este premiert tartott. Nemcsak beleszőve a napi híreket, hanem premierlázzal teljesítve az esti közönsége elé lépését. A premierláz nem kedvez a szívbetegnek. A közönséggel és a valósággal tartott szoros kapcsolat azonban sietteti a lábadozást. Shakespeare Vízkeresztjének Bolondjaként láttam először Debrecenben. Majd Molnár Ferenc Olympiájának Krehljeként. Otthagyta az írott drámát.

Az együttes játékot. Közösségi magánszínházat létesített. Élesen fogalmazott, sarkított véleményeit mondta ki mások helyett. S hogy a közönség szívéből szólt, mutatta, hogy mennyire elégedettek voltak művészi, humorista, színpadi újságírói teljesítményeivel a nézők.„Álmában érte a halál” – szól a közlemény. Nem szabadulhatok a gondolattól, semmi baj nem volna, hanem alszik el. Olyan sokáig figyelte éberen a társadalom betegségeit, olyan felszabadultan tudott viccelni a saját halálos kórjáról. Nem kellett volna elaludnia. Hatvanhat éves volt.”

Cs. Z

Vissza a címlapra
Arcanum blog
Olvasnivalók a a múltból az Arcanum adatbázisainak köszönhetően
Legjobban pörgő posztok
Napi érdekes - 566
JTom • 8 nap
A Juventus már a klub-vb-re készül az átigazolásokkal
venember83 • 4 nap
A világ legnagyobb városa
Nanga Parbat • 5 nap
Yıldız és Chiellini kiemelt szerepéről és nyári változásokról ír a sajtó
venember83 • 5 nap
A Lecce elleni mérkőzés
venember83 • 9 nap
Cikkek a címlapról
A falu, ahol pár száz éve megállt az idő - Mauterndorf
Talán még soha nem hallottatok Mauterndorf-ról. Korábban én sem. Valami jó kirándulási célpontot kerestem, és egy magyar panzió kapcsán egy csodaszép falucskát, és egy élményekben nagyon gazdag régiót találtam. De lehet, hogy síelni már voltatok a környéken található síterepek egyikén. Ha még se…
Vendégposzt: Melyik UFC?
Az UFC. Nem is gondoltuk volna sokáig, de mostanra sokan már azt se tudják, mi az. Aki meg tudja, már az is legtöbbször rákérdez, hogy melyik. Mert „ugye” van az eredeti, az igazi UFC, az Újlaki Futball Club. Tudod, a Minarik Ede, ott forgatták! Nem mellesleg Hidegkuti Nándi bácsi…
>